Product Details:
| Fabric | Glace Cotton |
| Material | Poly cotton |
| Bed Size | Double |
| GSM | 130 GSM |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash, Dry Clean |
| Set Contains | 1 Sheet 2 Pillow |
| Pillow Cover Size | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Packaging Type | BOOK FOLD |
| Shape | Rectangular |
| Single Bedsheet Size | 2.10 m x 2.20 m |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Series | MIAMI |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash, Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Pillow Cover Size | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Single Bedsheet Size | 2.75 m x 2.75 m |
| Series | Town House King |
Product Details:
| Material | GLAZE COTTON |
| Pattern | Floral Print |
| Pillow covers available | Yes |
| Design | PRINTED |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Type | Double |
| Brand | KING |
| Wash Care | Hand Wash and Machine Wash |
| Packaging Type | LOOSE PVC PACKING |
| Shape | Rectangular |
| Series | Town House King |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Fabric | Polycotton |
| Size | King |
| Design | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Type | King |
| Set Content | 1 bedsheet 2 pillow cover |
| Color | Multicolored |
| Brand | King Home Furnishing |
| Quantity Per Pack | 1 Bedsheet, 2 Pillow Cover |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Size | Double |
| Pillow covers available | Yes |
| Usage/Application | Home |
| Design | Cotton floral print |
| Material | Glace Cotton |
| Color | Red |
| Pattern | Checkered |
Product Details:
| Size | Single |
| Material | Jaipuri Cotton |
| Pattern | Floral Print |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Usage/Application | Home |
| Color | Multi colored |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Cotton floral print |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Fabric | Glace Cotton |
| Material | Glace Cotton |
| Bed Size | King |
| Thread Count | Up to 150 TC |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Design | Printed |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Print Type | Digital Print |
| Type | King |
| Brand | KING HOME FURNISHING |
| Color | Multicolor |
| GSM | 121 to 150 GSM |
| Packaging Type | PVC PACKING |
| Shape | Rectangular |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Weight | 5 kg |
| Size | Double Bed |
| Material | Polyester |
| Ply | Double Ply |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Type | Double |
| Pattern | Printed |
| Fabric Quality | Super Soft |
| Ideal For | Home Use |
| Shape | SIGNATURE CHANAKYA BLANKET |
| Series | SIGNATURE |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Signature |
| Pillow Cover Size | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Single Bedsheet Size | 2.30 m x 2.50 m |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Series | Town House |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Type | Double |
| Design/Pattern | Floral Printed |
| Brand | Signature |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Packaging Type | Box |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Signature |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Cotton floral print |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Wash Care | Hand Wash and Machine Wash |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Signature |
| Single Bedsheet Size | 2.75 m x 2.75 m |
| Pillow Cover Size | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Series | Town House King |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Hand Wash and Machine Wash |
| Packaging Type | Box |
| Single Bedsheet Size | 2.50 m x 2.75 m |
| Pillow Case | 46 cm x 69 cm (2 pcs) |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Series | Lush |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Design | Check |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Wash Care | Machine Wash, Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Pillow Case | 46 cm x 69 cm (2 pcs) |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Series | Lush |
| Single Bedsheet Size | 2.50 m x 2.75 m |
Product Details:
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Packaging Size | 30 Pcs |
| Wash Care | Hand Wash and Machine Wash |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | Box |
| Single Bedsheet Size | 250 x 275 cm |
| Pillow Cover | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Series | Mercury |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 90*100, 70*90 Inches |
| Type | Double |
| Brand | KING HOME FURNISHING |
| Color | BLUE |
| Packaging Type | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Pure Cotton |
| Brand | Signature |
| Type | Double |
| Design | Printed |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Machine Wash | Yes |
Product Details:
| Usage/Application | Home, Hotel |
| Design | Printed |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Material | Cotton |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Wash Care | Machine Wash and Dry Clean |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Material | Pure Cotton |
| Brand | Signature |
| Type | Double |
| Design | Printed |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 24 Pcs |
| Pillow Cover Size | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Single Bedsheet Size | 2.75 m x 2.75 m |
| Series | Town House King |
Product Details:
| Material | Pure Cotton |
| Brand | Signature |
| Type | Double |
| Design | Printed |
| Set Contains | 1 bedsheet and 2 Pillow Cover |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 30 Pcs |
| Shape | Rectangular |
| Single Bedsheet Size | 250 x 275 cm |
| Pillow Cover | 46 x 69 cms (2 Pcs) |
| Series | Mercury |