Product Details:
| Fabric | Polyester |
| GSM | 500–550 GSM |
| Blanket Size | Double |
| Print Type | Floral |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Season | Winter |
| Type | Double |
| Brand | Signature |
| Edge Finish | Binding |
| Wash Care | Dry Clean |
| Usage | Home |
| Country of Origin | India |
| Shape | Rectangular |
| Single Blanket Size | 2.00 m x 2.35 m |
| Packaging Size | 1PCS |
| Series | SIG. COMFY GOLD |
Product Details:
| Weight | 6 kg |
| Size | Double Bed |
| Material | Flannel |
| Usage/Application | Home |
| Ply | Double Ply |
| Type | Double |
| Pattern | Striped |
| Brand | Signature |
| Fabric Quality | Ultra Soft |
| Ideal For | Home Use |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Single Blanket Size | 2.00 m x 2.35 m |
| Packaging Size | 6 Pcs |
| Series | COMET |